Na Teneryfie podziwiać możemy szlak kwitnących migdałowców, Cieszyn ma swój szlak kwitnącej magnolii, a Racibórz ma szansę zasłynąć ze szlaku azalii i różaneczników. Przeprowadziliśmy już pierwsze nasadzenia tych pięknych, ozdobnych krzewów. Plan na kolejne jest już gotowy. Aby jednak to nowe przedsięwzięcie Miasta Racibórz i Arboretum Bramy Morawskiej zakończyło się pełnym sukcesem liczymy na Państwa udział. Dlatego apelujemy! Planując nowe nasadzenia przy swoich posesjach wybierzcie azalie i różaneczniki. Sprawmy wspólnie, aby stały się one wiosenno - letnim wyróżnikiem Raciborza – takim słowem wstępnym wiceprezydenta Dawida Wacławczyka opatrzony jest poradnik edukacyjno - informacyjny Arboretum Bramy Morawskiej i Miasta Racibórz, który kierujemy do mieszkańców, wspólnot, zarządców i właścicieli nieruchomości w Raciborzu.
Wychodząc naprzeciwko nowym trendom ekologicznym i estetycznym, a także aspiracjom samych mieszkańców oczekujących życia w pięknym i zielonym otoczeniu, zamierzamy wzbogacić naszą miejską przestrzeń w oryginalny, kwitnący szlak. Te zjawiskowo kwitnące, różnokolorowe, nieco egzotyczne i zielone przez cały rok rośliny staną się ozdobą skwerów, zieleńców, zabytków i ulubionych traktów spacerowych raciborzan.
- Marzymy, aby proces tworzenia szlaku stał się udziałem zarówno Urzędu Miasta Racibórz, jego jednostek, innych instytucji publicznych mających siedzibę na terenie miasta, a przede wszystkim samych mieszkańców. Zwracamy się do Państwa z propozycją, by w roku 2022 w naszym mieście pojawiło się jak najwięcej krzewów, które w przyszłości stworzą piękny kwitnący szlak. Najbardziej zależy nam na tym, by rośliny te cieszyły wszystkich mieszkańców i turystów, a zatem pojawiały się w miejscach dostępnych powszechnie. Chcemy by były widoczne z chodnika i ulicy. – informuje i zachęca do nowych nasadzeń pomysłodawca akcji wiceprezydent Dawid Wacławczyk
Kompozycje z wykorzystaniem azalii i różaneczników zostaną też od przyszłego uroku ujęte w nowej kategorii miejskiego konkursu „Zielono Mi” promującego dbałość o zieloną przestrzeń swojego miejsca zamieszkania czy pracy.
Zachęcamy, by o zrealizowanych nasadzeniach (miejsce i gatunek) informowali nas Państwo mailowo (promocja@um.raciborz.pl). W przyszłości sporządzimy mapę szlaku i będziemy go promować wśród gości odwiedzających Racibórz. Niech azalie i różaneczniki na stałe zagoszczą w krajobrazie naszego miasta!
![]() |
Powiat raciborski -powiat w województwie śląskim ma swoją siedzibę w Raciborzu. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Racibórz, Krzanowice, Kuźnia Raciborska, Kornowac, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie i Rudnik. Wśród atrakcji turystycznych powiatu wymienić z całą pewnością trzeba pałac z XVIII w. w Krzyżanowicach. Przebywał w nim sam Ludwik van Beethoven. Powiat nawiązał współpracę partnerską z niemieckim powiatem Märkisher, niemieckim miastem Rendsburg, Hrabstwem Wrexham Borough i powiatem kędzierzyńsko-kozielskim. Dojazd do powiatu umożliwia droga krajowa 45 i 78 oraz drogi wojewódzkie 416, 417, 421, 425, 915, 916, 917, 919, 920, 921, 922, 923, 933, 935 i 936.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola