Ekspozycja przedstawia zbiór cyny śląskiej. Eksponowane wyroby pochodzą z miast, w których istniały warsztaty konwisarskie m. in. z Wrocławia, Opawy, Głubczyc, Kłodzka, Legnicy, Świdnicy, Tarnowskich Gór oraz Raciborza, reprezentowanego przez warsztat ostatniego konwisarza raciborskiego z połowy XIX w. - Karola Krügera. Na uwagę zasługują Wilkomy - puchary cechowe z przywieszkami z różnych miast Śląska, kufle, świeczniki z wyposażenia Kaplicy Zamkowej Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
Kolekcja liczy około 250 przedmiotów takich jak: talerze, kubki cechowe, misy, dzbany, kufle, szkandele, świeczniki, naczynia liturgiczne i inne, wykonane z różnej jakości cyny w okresie od XVII do XX wieku. Większość zabytków jest sygnowana puncami mistrzowskimi i miejskimi.
![]() |
Powiat raciborski -powiat w województwie śląskim ma swoją siedzibę w Raciborzu. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Racibórz, Krzanowice, Kuźnia Raciborska, Kornowac, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie i Rudnik. Wśród atrakcji turystycznych powiatu wymienić z całą pewnością trzeba pałac z XVIII w. w Krzyżanowicach. Przebywał w nim sam Ludwik van Beethoven. Powiat nawiązał współpracę partnerską z niemieckim powiatem Märkisher, niemieckim miastem Rendsburg, Hrabstwem Wrexham Borough i powiatem kędzierzyńsko-kozielskim. Dojazd do powiatu umożliwia droga krajowa 45 i 78 oraz drogi wojewódzkie 416, 417, 421, 425, 915, 916, 917, 919, 920, 921, 922, 923, 933, 935 i 936.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola